برداشتن تومور مغزی بیمار بدون استفاده از بی هوشی کامل


تاریخ : 6 / 10 / 1394به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید دکتر چمران ، "مهدی ندیمی فرد" ، بیمار مبتلا به تومور مغزی در مجاورت ناحیه " بروکا " ( مرکز تکلم مغزی ) ، تحت عمل جراحی باز مغز قرار گرفت .

این بیمار 32 ساله که از روز پنجشنبه گذشته به طور ناگهانی دچار سردرد شده بود ، به مراکز درمانی مختلف مراجعه کرده است . "ندیمی فرد" در حالیکه تحت عمل جراحی قرار گرفته و در حال گذراندن دوره بهبودی در بیمارستان شهید چمران است افزود : قبل از آنکه تحت عمل جراحی قرار گیرد ، چند مرتبه دچار حالت تشنج شده است . وی ادامه داد : پس از انجام معاینه ، آزمایش و عکسبرداری های مختلف ، تشخیص وجود تومور مغزی مسجل شد و تیم پزشکی جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهید دکتر چمران تصمیم به جراحی گرفتند .

استادیار جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز "دکتر آرش صفاریان" ، در باره خصوصیت این عمل جراحی گفت : با توجه به اینکه این تومور در ناحیه تکلم بیمار بود ، باید وضعیت لحظه به لحظه عمل جراحی از  ادامه خبر : نظر سلامت ناحیه تکلم مغز مورد بررسی دقیق قرار می گرفت . این جراح مغز و اعصاب افزود : پس از مشورت با تیم متخصص بی هوشی ، قرار شد تا با استفاده از روش نادر بی حس نمودن اعصاب مغز ، بیمار بی هوش نشود تا در طول عمل جراحی وضعیت تکلم بیمار از طریق صحبت کردن با او کنترل گردد .

استادیار بی هوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز "دکتر آرش فربود" در این باره گفت : با توجه به نیاز جراح این عمل ، اعصاب نواحی پوست سر تحت بی حسی کامل قرار گرفت و سایر قسمت های دردزا نیز توسط جراح در حین عمل بی حس شد بدین ترتیب بدون نیاز به بی هوشی عمومی و لوله گذاری ، بیمار در حالت هوشیاری کامل تحت عمل جراحی قرار گرفت به نحوی که در مراحل خطیر جراحی ( برداشتن تومور ) بیمار قادر به صحبت و برقرارکردن ارتباط با دیگران بود . وی افزود : در این روش بیمارهیچگونه دردی را احساس نمی کند .

این استادیار بی هوشی ادامه داد : با توجه به اینکه مدت این عمل حدود 2 ساعت و نیم طول کشید ، بیمار هیگونه ناراحتی خاصی نداشت .

 استادیار جراحی مغز و اعصاب افزود : در حال حاضر وضعیت بیمار خوب است و به زودی مرخص می شود . این جراح مغز و اعصاب گفت : انجام این عمل در جنوب کشور سابقه نداشته است .

وی در پایان از همکاری صمیمانه "دکتر امینی" استادیار بی هوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، "دکتر آرش فربود" استادیار بی هوشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، "حمید پناهیان" مدیر بیمارستان شهید دکتر چمران ، پرسنل بی هوشی ، اتاق عمل و بخش مغز و اعصاب ، تشکر و قدردانی نمود .
   
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-2-18 8:37        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ