بکار گیری روش جدید جراحی در آوردن سر استخوان برای اولین بار در جنوب کشور


تاریخ : 28 / 10 / 1394به نقل از روابط عمومی بیمارستان شهید دکتر چمران : عمل جراحی ، در آوردن سر استخوان ران با روش جدید برای اولین بار در جنوب کشور ، توسط تیم جراحی ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان شهید دکتر چمران با موفقیت کامل انجام یافت .

"دکتر سید محمد طحامی" ، عضو هیات علمی گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، در باره این عمل جراحی و علت انجام آن گفت : مفصل لگن از نوع گوی و کاسه ای است و مشکل این مفصل هر چند که استحکام مناسبی جهت تحمل وزن و حرکات مختلف را فراهم می کند اما در صورت وجود مشکل یا بیماری ، درمان زود هنگام ، آن را با سختی مواجه می کند .

این متخصص ارتوپدی افزود : دسترسی به این مفصل با شانس آسیب عروقی به رگهای تغذیه کننده و همچنین تخریب سر استخوان و سطح مفصلی ، ناشی از عدم خونرسانی همراه است .

"دکتر طحامی" در باره این روش جراحی گفت : روش بکار رفته با استفاده از حدود آناتومی و شناخت کامل مسیر ، دسترسی بدون افزایش شانس آسیب عروقی را فراهم می سازد . این روش قبلا در تهران و در یک مرکز تشخیصی صورت پذیرفته و دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز هم اکنون به عنوان دومین مرکز انجام این روش آماده ارایه خدمت به بیماران نیازمند به این نوع جراحی می باشد .

این متخصص و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود : بیمار مبتلا به این بیماری ، خانم 23 ساله ای که به علت ایجاد استخوان اضافی ناشی از بیماری زمینه ای ، دچار علایم ساییدگی زودرس و محدودیت  ادامه خبر : حرکتی شدید در مفصل لگن با سیر پیشرونده بود . با جراحی انجام یافته ، دامنه حرکتی مفصل بطور کامل برگردانده و بروز علایم ساییدگی شدید به تعویق افتاد .

"دکتر طحامی" در باره پیش آگهی این بیماری گفت : تشخیص زود هنگام علل دردهای لگنی در تعیین پیش آگهی این بیماری بسیار موثر است .

وی در پایان از زحمات و همکاری رئیس بیمارستان شهید دکتر چمران "دکتر محمد رضا هادوی" ، متخصص بی هوشی "دکتر افشین امینی" ، مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز "دکتر محمد علی عرفانی" و نیز تیم جراحی شامل : دکتر عسکری ، دکتر حکیمی نژاد ، دکتر فارسی مدان ، تشکر و قدردانی نمود .تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-2-18 8:37        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ